RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh / Masa                          : 20 . 4 . 2012 ( Jumaat )
Masa                                       : 10.00 – 11.00 Pagi
Kelas                                       : 5 Gemilang
Bil. Murid                                 : 35 orang
Mata pelajaran                        : Bahasa Melayu
Tajuk                                       : Ibuku Sayang
Objektif                                   : Pada akhir pelajaran ini murid dapat :
i.              Mengemukakan isi mengikut urutan dan menggunakan penanda wacana yang sesuai.
ii.             Mengemukan idea, pandangan dan pendapat tentang sesuatu perkara dengan tepat,  tersusun dan secara terperinci.
Fokus utama                           :1.1    berbual tentang sesuatu perkara berkaitan dengan
                                                         kehidupan seharian dengan menggunakan kata,
                                                         ungkapan, ayat, sebutan, intonasi, dan nada yang
                                                         sesuai.
                                                5.1     Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan
                                                         intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
                                                          Aras 1(i) Membaca perkataan, frasa dan ayat yang
                                                         mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan
                                                         sebutan dan intonasi yang betul.
Fokus sampingan                   : 8.1   Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat
                                                         majmuk.
                                                          Aras 1(i) menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat.
Kemahiran bahasa                  : Membaca
Sistem bahasa                        : (kosa kata) menghargai, taat, bersyukur, jasa, pengorbanan
Peng. Sedia ada                     : Menonton/mendengar cerita tentang mengasihi ibu bapa.
Ilmu                                         : Sivik dan Kenegaraan dan Pendidikan Moral
Nilai                                         : Hormat-menghormati, kasih sayang.

Kemahiran Bernilai Tambah (KTB)  :
Kemahiran berfikir                  : Membuat ulasan, membuat inferens, menginterpretasi
Kemahiran belajar                   : Mengumpul, memproses, merumus, mencatat
Kemahiran Pelbagai               : Verbel-Linguistik, emosi, kontekstual
Bahan Bantu Mengajar           : Komputer, LCD, Slaid Power Point, alat tulis


Langkah/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran
Pembejaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set
Induksi
(5 minit)

Menyanyi lagu ‘Ibu’


1.Memasang CD lagu ‘Ibu’
2. Guru menyoal murid berkaitan lagu
3.Guru mengaitkan lagu dengan tajuk pelajaran

1. Mendengar lagu
daripada CD yang dipasang oleh guru.
2.Murid menjawab soalan guru berkaitan lagu

KB: Mengumpul,
melaporkan maklumat
BCB:
Mendengar,
Memproses
BBM:
CD lagu

Langkah 1
(10 minit)

Bercerita berkaitan ibu murid.

1. Guru meminta murid melukis gambar ibu masing-masing
2. Guru menyoal murid adakah mereka sayang kepada ibu mereka.
3.Guru meminta murid bercerita tentang keistimewaan ibu mereka.
4.Guru memberikan nasihat berkaitan perlunya menyanyangi ibu



1.Murid bercerita kepada kawan-kawan di dalam kelas tentang keistimewaan ibu mereka.
2.Murid mendengar penerangan guru

KB:
Menginterprestasi.
BCB:
Melaporkan maklumat, mendengar aktif
KP:
Interpersonal
Nilai:
Menghargai


BBM:
Komputer, LCD

Langkah 2
(15 minit)

Membaca petikan bahan pembelajaran.

1.Guru meminta beberapa orang murid membaca petikan.
2.Bersoaljawab berdasarkan petikan
2.Guru meminta murid mencari makna perkataan  yang dihitamkan dalam ayat

1. Murid membaca senyap.
2. Murid membaca dengan intonasi dan kadar yang betul
3. Murid menjawab soalan guru
3. Murid mencari makna perkataan yang dihitamkan.
4. murid menulis makna perkataan yang dihitamkan di papan tulis.

KB:
Menginterprestasi
BCB:
Mengumpul, mencatat dan melaporkan maklumat
KP:
Kontekstual dan interpersonal
Nilai:
Menghargai dan prihatin
BBM:
Bahan Photostat


Langkah 3
(10 minit)

Bersoal jawab secara lisan berpandukan teks

1.Guru meminta murid membentuk  kumpulan dan membincangkan tanggungjawab seorang ibu.
2. meminta ketua melaporkan hasil perbincangan.

1.Murid membentuk kumpulan dan berbincang tentang tanggungjawab seorang ibu
2.Ketua kumpulan melaporkan hasil perbincangan.




KB:
Memberi sebab
BCB:
Melaporkan maklumat dan mencatat
KP:
Verbal-linguistik
Nilai:
Menghargai


Langkah 4
(15 minit)

Membuat latihan
Menulis cerita ringkas tentang ibu saya

1.Guru menerangkan latihan yang akan dibuat oleh murid
2.Guru meminta murid membuat cerita ringkas tentang ibu masing-masing.
3.Beberapa orang murid secara rawak diminta membacakan cerita yang telah ditulis.





1. Murid-murid menulis cerita tentang ibu mereka.
2. seorang murid membacakan cerita yang telah dituls

KB:
Memberi sebab, membuat inferens
BCB:
Mengumpul,
Mencatat, melaporkan maklumat dan merumus
KP:
Kontekstual,
Interpersonal
Nilai:
Menghargai,
Hormat-menghormati
BBM:
Bahan Photostat,
Alat tulis

Penutup
(5 minit)


Penutup kognitif

Membuat rumusan dengan menyatakan nilai-nilai murni berdasarkan petikan

Penutup sosial
Memberikan pujian dan motivasi serta semangat kepada murid

1.Guru menyatakan kenapa perlu menyanyangi ibu bapa.
2.Guru membuat konklusi mengenai nilai-nilai murni dalam diri.
3.Guru memberikan dorongan kepada murid supaya memperbaiki pembacaan dan tulisan mereka

1. Murid memahami dan prihatin terhadap keperluan menyanyagi ibu bapa.
2. murid menambah nilai-nilai murni yang perlu ada dalam menyanyangi kedua ibu bapa.
3.Murid berusaha untuk memperbaiki kelemahan yang dinyatakan oleh guru.

BVB:
Kasih saying dan hormat- menghormati.

No comments:

Post a Comment